SEMİNER  I 

FREUD’UN TEKNİK YAZILARI

Jacques Lacan

GİRİŞ

Usta sessizliği herhangi bir şeyle böler, alayla, ya da bir tekmeyle.

Zen tekniğine göre, bir Budist ustanın anlam arayışında böyle ilerler. Öğrencilerin sorularının cevaplarını aramaları kendilerine bağlıdır. Usta ex cathedra, tüm cevapları vermeye hazır bir bilim öğretmez, öğrenciler onu bulmak üzereyken cevabı verir.

Bu öğreti her tür sistemin reddidir, hareket halindeki bir düşünceyi keşfeder – yine de sisteme hazırdır, çünkü zorunlu olarak dogmatik bir yön sunar. Freud’un düşüncesi, revizyona sürekli  olarak en açık olanıdır. Onu yıpranmış sözlere indirgemek bir hatadır. Her kavramın burada kendi varoluşu vardır. Bu tam olarak diyalektik denilen şeydir.

Bu kavramların bazıları, belirli bir anda Freud için vazgeçilmezdi, çünkü daha önce başka terimlerle formüle ettiği bir soruya yanıt veriyorlardı. Bu nedenle, değerlerini ancak bağlamlarında yeniden konumlandırarak kavrarız.

Ancak tarihe, düşünce tarihine dayandırmak ve Freud’un bilim çağında ortaya çıktığını söylemek yeterli değildir. Rüyaların yorumu ile aslında, farklı bir öze, somut bir psikolojik yoğunluğa sahip bir şey, yani anlam yeniden ortaya konur.

Bilimsel bakış açısından o zamanlar, Freud, rüyalarda bir şeyler okuyarak, en arkaik düşünceye katılmış görünüyordu. Daha sonra nedensel bir açıklamaya geri döner. Ancak bir rüyayı yorumlandığında, tam olarak anlamın alanındayızdır. Söz konusu olan öznenin arzularında, çevresiyle, başkalarıyla, yaşamın kendisiyle olan ilişkisindeki öznelliğidir.

Görevimiz, kendi düzeyine yeniden bütünleştirilmesi gereken bir kayıt olan anlam kaydını yeniden dahil etmektir.

Brücke, Ludwig, Helmholtz, Du Bois-Reymond bir tür and içtikleri bir itikat  oluşturmuşlardı – her şey fiziksel güçlere, çekim ve itme güçlerine bağlıydı. Kendimize bu öncülleri verdiğimizde, onlardan ayrılmak için hiçbir neden yoktur. Freud bundan çıktıysa, kendine başkalarını verdiği içindir. Başına gelen ehemniyetini, çocukluğunun çatışkılarına, nevrotik bozukluklarına, rüyalarına bağlamaya cüret etti. Freud’un hepimiz için herkes gibi tüm olumsallıkların- ölüm, kadın, baba – ortasına yerleşmiş bir adam olduğu yer  de burasıdır.

[…] Nevrotik olmak bu nedenle iyi bir psikanalist olmaya hizmet edebilir ve başlangıçta bu Freud’a da hizmet etti.

Jaques Lacan 

*Bu fragman champlacanienfrance.net sitesinde Mensuel dergisinde yayınlanmıştır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s